Jaké jsou druhy lázeňské péče?

Lázeňská péče se v České republice rozděluje na dvě základní skupiny, a to na komplexní lázeňskou péči a na příspěvkovou lázeňskou péči. Třetí samostatnou skupinu tvoří lázeňské pobyty pro samoplátce. Tato poslední skupina od roku 2009 vzrůstá, protože klienti mají stále větší zájem o lázeňské pobyty, které jim zpříjemní jejich kvalitu života a následně jsou vynikající preventivní pomůckou proti nejrůznějším civilizačním chorobám. Mnoho klientů již pochopilo, že je lepší jet na kratší dobu do lázní a odpočinout si než poté absolvovat povinnou léčbu po lékařském zákroku nebo při léčbě různých vleklých onemocnění, která mnohdy nebývají úplně příjemná.

Komplexní a příspěvková lázeňská péče

Komplexní a příspěvková léčba je možná jen pro občany ČR, kteří jsou pojištění u některé ze zdravotních pojišťoven na území ČR.

Lázeňskou péči doporučuje pacientovi jeho ošetřující lékař, který tak jedná většinou na základě doporučení odborníka-specialisty. Vyplněný návrh na komplexní, popř. příspěvkovou, lázeňskou péči dostane příslušná pojišťovna, jejíž revizní lékař posuzuje mj. splnění podmínek indikačního seznamu.

indikačním seznamu jsou kromě indikačních skupin nemocí a jim odpovídajících diagnóz též uvedeny typy lázeňské péče, délka léčebného pobytu a možnost lázeňských míst, kde se může pacient léčit. Určeny jsou zde i časové limity, do kdy pacient po operacích, či úrazech i jiných onemocněních musí lázeňskou péči nastoupit.

Schválený návrh na komplexní léčbu zdravotní  pojišťovna odešle do příslušných lázní. Ty vyzvou pojištěnce k nástupu lázeňské léčby dopisem. V případě schválení návrhu na příspěvkovou lázeňskou léčbu je návrh předán pojištěnci a ten si sám s určeným lázeňským zařízením dohodne termín nástupu léčby.

Úhrada komplexní lázeňské péče

U komplexní lázeňské péče se hradí z veřejného zdravotního pojištění náklady na vyšetření, ale i ubytování a strava, případně doprava (toto platí pro pacienty, jejichž zdravotní stav podle ošetřujícího lékaře neumožňuje běžnou dopravu, ale je nutné použít dopravní zdravotní služby). Komplexní lázeňská péče se hovorově označuje též jako „křížkové lázně“. Tento termín je zažitý z minulosti.

Úhrada příspěvkové lázeňské péče

U příspěvkové lázeňské léčby hradí zdravotní pojišťovna jen lékařské vyšetření a celé léčení. Ubytování, stravu a dopravu si hradí pojištěnec.

Regulační poplatky při pobytu v lázních

Co se týče regulačních poplatků, platí zákon č. 48/1997 Sb. V případě příspěvkové lázeňské léčby je regulační poplatek ve výši 30 Kč, v případě komplexní je to částka 60 Kč za den.

Pobyty pro samoplátce

Pobyty pro samoplátce, označované jako krátkodobé relaxační pobyty se uskutečňují na základě dohody mezi klientem a obchodním oddělením příslušných lázní (přijímací kancelář). Klient si může vybrat z nabídky několika variant typu pobytu, různých forem stravování a kategorii ubytování.

Náklady za léčbu, stravu, ubytování a lázeňský poplatek si hradí klienti sami.

 

O nás

Internetové stránky zdravotnipojistovny.cz Vám poradí se vším okolo změny zdravotní pojišťovny. Najdete u nás pobočky pojišťoven a soupis výhod té které pojišťovny. A může se Vám hodit i naše mapka - díky které poznáte, které pojišťovny mají pobočku právě ve Vašem městě, okrese, či kraji - přehledně zobrazeno. Faktem je, že zdravotní pojišťovny nás provázejí od narození až po pohřeb.

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.zdravotnipojistovny.cz pište na info@zdravotnipojistovny.cz
Provozovatel stránek neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy.
Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů. Položky Označené jako "Doporučuje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference